Half Crimp Grip v lezení: Kdy použít Half Crimp Grip

Ve sportu lezení po skalách nachází poloviční krimpovací úchop šťastné médium mezi silou plného krimpovacího úchopu a udržitelností úchopu otevřené ruky.

Co je poloviční krimpování?

Half crimp je typ úchopu, který lezci používají ve sportech boulderingu a horolezectví. Tuto techniku ​​úchopu můžete provést tak, že položíte konečky prstů na držadlo a pak prsty pokrčíte v druhém kloubu. Palec spočívá v přirozené poloze na straně ukazováčku. Nedotýká se lezeckého chytu; váš ukazováček, prostředníček, prsteníček a malíček odvedou veškerou práci.

Poloviční krimpovací úchop využívá vaši přirozenou sílu prstů, aby pomohl pohánět vaši tělesnou váhu nahoru. Přesto na rozdíl od polohy plného úchopu (také nazývané poloha zavřeného úchopu), poloviční krimp nepoloží palec na držadlo. Místo toho se váš palec opírá o stranu vaší ruky a prsty poskytují veškerou sílu úchopu. To snižuje riziko poranění kloubů prstů a šlach.

Half Crimp vs Full Crimp: Jaký je rozdíl?

Poloha polovičního krimpování a poloha úplného krimpování jsou téměř totožné s jedním klíčovým rozdílem.

  • Oba zahrnují uchopení konečky prstů a uzamčení kloubů prstů . V obou úchopu s polovičním i úplným úchopem váš ukazováček, prostředníček, prsteníček a malíček uchopí skalní povrch a vaše prsty se uzamknou v druhém kloubu.
  • Úplné zvlnění přidá váš palec . Při polovičním krimpování se váš palec přirozeně přitiskne na stranu vašeho ukazováčku. Při plném zalisování uděláte vše, co byste udělali při polovičním zalisování, ale pak zatlačte palcem dolů na nehet ukazováčku a zajistěte jej na místě.

Kdy použít poloviční krimpovací rukojeť

Většina zkušených lezců používá polohu polovičního krimpování pro zvýšení výkonu při lezení. Poloha ruky napůl krimpování vám pomůže uchopit malé chyty, které mohou mít místo pouze pro polštářky vašich prstů, a přijde vhod, když zdoláváte úzké okraje. Přestože poloviční krimpy nejsou tak fyzicky náročné jako plné krimpy, stále s sebou přináší riziko poranění kloubů prstů a dokonce i ramen. Když máte větší plochu k uchopení – například na mírných svazích – použijte jiný úchop, jako je rukojeť s otevřenou rukou.

K bezpečnému nácviku polovičního krimpovacího úchopu použijte hangboard (také nazývaný fingerboard), cvičný nástroj běžně používaný v krytých lezeckých tělocvičnách. Vyzkoušejte sadu opakovačů pro hangboarding, kde vědomě mrtví visíte bez úplného krimpování. Udělejte si pohodlí s izometrickými (statickými) úchyty na prsty, abyste zvýšili své šance na lezení bez zranění.

Jak zůstat v bezpečí při používání poloviční krimpovací rukojeti

Opakované používání polovičního krimpovacího úchopu může vést k poranění šlach vašich rukou a může způsobit velkou zátěž na ramena, když se pohybujete nahoru. Před výstupem náročným na krimpování se vždy zahřejte. Pokud jste členem lezecké tělocvičny, požádejte trenéra nebo zkušeného lezce, aby vám pomohl navrhnout silový tréninkový program, který vám pomůže rozvinout potřebnou sílu prstů k provedení plných a polovičních záhybů.

Než začnete lézt

Lezení je aktivita s vysokým dopadem se zvýšeným rizikem vážného zranění. Cvičení, správné vedení a rozsáhlá bezpečnostní opatření jsou zásadní při pokusu o lezení. Tento článek je určen pouze pro vzdělávací a informační účely a nenahrazuje odborné pokyny nebo pokyny.