Bouldering: Průvodce boulderingem

Ve sportu bouldering se horolezec (nazývaný boulderer) potýká s krátkými skalními útvary prostřednictvím cest známých jako problémy s balvany

Co je bouldering?

Bouldering je forma skalního lezení, kde účastníci vystoupají na jeden balvan nebo skalní útvar. Cesty po těchto balvanech nebo útvarech se nazývají problémy s balvany. Vrcholy většiny boulderových problémů nejsou více než 20 stop nad zemí; přesto může cesta k vrcholu snadno přesáhnout 20 stop. Balvany, které přesahují výšku 20 stop, se často nazývají highballs.

Venkovní boulderingové oblasti jsou ve Spojených státech hojné (zejména v západní polovině země), ale mnoho vnitřních lezeckých tělocvičen nabízí také boulderingové cesty. Kombinace venkovních lezeckých cest a vnitřních boulderingových tělocvičen dělá z boulderingu celoroční sport.

Stručná historie boulderingu

Koncept rekreačního lezení po skalách sahá až do devatenáctého století, zejména ve Spojeném království a v regionu Fontainebleau ve Francii.

  • Rané překážky : Průvodci a časopisy v 19. století zmiňovaly bouldering a problémy s bouldery, ačkoli bouldry byly pravděpodobně používány pouze jako nácvik pro delší sportovní lezecké cesty.
  • Moderní bouldering : V 50. letech 20. století začal Američan John Gill zdůrazňovat koncept boulderingu jako samostatného odvětví skalního lezení. Gill nabádal k používání ruční křídy uložené v pytlích na křídu, aby byly ruce lezce suché.
  • Hodnocení : Gill měl vzdělání v gymnastice a matematice a vyvinul systém hodnocení pro boulderové problémy. Jeho známky v boulderingu se pohybovaly od relativně dosažitelného boulderového problému B1 až po nesmírně obtížný boulderový problém B3. V dnešní boulderingové komunitě byla Gillova hodnocení nahrazena jinými stupni lezení , včetně „V Scale“ od Hueco Tanks v Texasu a „Font Scale“ z oblasti Fontainebleau ve Francii.
  • Rostoucí popularita : V 80. letech se v boulderové komunitě staly populární padací podložky zvané boulder mats, stejně jako boulderingové cesty v krytých lezeckých tělocvičnách. Bouldering si získal uznání u tradičních lezců a sportovních lezců a brzy se začaly objevovat boulderingové cesty v blízkosti oblíbených míst pro lezení po skalách. Komunity jsou dodnes úzce propojeny.

Jaké jsou problémy s boulderingem?

Boulderingový problém je specifická cesta nahoru po balvanu. Protože většina boulderingu vyžaduje hybnost a obrovské výbuchy síly, problémy s boulderingem jsou často plánovány předem a poté rychle provedeny, jakmile začne lezení.

Někteří boulderisté považují boulderové problémy za synonymum skalního útvaru, který se má lézt. Termíny „balvan“ a „problém s balvanem“ se proto někdy používají zaměnitelně.

Jaký je rozdíl mezi boulderingem a horolezectvím?

Bouldering je podmnožinou širšího sportu skalního lezení. Nicméně, dva lezecké styly mají výrazné rozdíly, včetně:

  • Cíl : Cílem lezení na boulder je vystoupat na jeden balvan nebo malý skalní útvar. Při lezení po skalách – jak tradičním, tak sportovním lezení – mohou účastníci stoupat do mnohem vyšších bodů. Při vícedélkovém skalním lezení lezci vystoupají na více skalních stěn během jedné cesty.
  • Trasy : Většina boulderingových cest, nazývaných boulder problémy, je krátkých. Vrcholy většiny balvanů jsou 20 stop nebo nižší. Horolezecké cesty mohou být naopak dlouhé a technické.
  • Použití lan : Horolezci se jistí pomocí lan, připevněných ke kotvám, šroubům a skobám na skalním útesu a ovládaných pomocí jistícího systému. Někteří sportovní lezci dokonce používají systém horního lana s přednastaveným závěsným lanem ukotveným na vrcholu skalní stěny. Boulderisté nepoužívají k jištění lana. Místo toho se chrání nárazovými podložkami u paty balvanu, které tlumí následky pádu.
  • Zapojené dovednosti : Nejúspěšnější boulderisté používají krátké výbuchy hrubé síly a výbuchy hybnosti, aby se dostali do problému s balvany. Mnoho horolezců musí pracovat pomaleji a rozvážněji a používat opatrné techniky, jako jsou techniky háku na kolena a paty, aby se dostali na skalisko.

Jak začít s boulderingem

Nejbezpečnější způsob, jak začít s boulderingem, je začít v kryté boulderingové tělocvičně.

  • Začněte bezpečně : Věnujte svůj první čas boulderingu se zaměřením na práci nohou a uchopení rukou.
  • Pochopte nuance : Vnitřní lezecké stěny mohou pomoci vaší technice, ale bouldering je zásadně odlišná dovednost než lezení po skalách. Zatímco skalní lezci potřebují vytrvalost a vyvíjející se strategii, boulderisté musí často pracovat rychle a používat hybnost, aby se dostali do problému s balvany.
  • Pohybujte se venku : Když jste připraveni postoupit do venkovních lezeckých oblastí, vždy jděte bouldrovat s ostatními. Boulderingoví partneři slouží jako spotteři a mohou vám také pomoci, pokud utrpíte zranění.
  • Mějte správné vybavení : Noste lezeckou obuv a vždy používejte nárazovou podložku (boulderovou podložku) ve spodní části trasy.

Než začnete lézt

Lezení je aktivita s vysokým dopadem se zvýšeným rizikem vážného zranění. Cvičení, správné vedení a rozsáhlá bezpečnostní opatření jsou zásadní při pokusu o lezení. Tento článek je určen pouze pro vzdělávací a informační účely a nenahrazuje odborné pokyny nebo pokyny.