Ultramaraton je jakýkoli závod s delší vzdáleností než tradiční maraton.
Co je to ultramaraton?
Ultramaraton je každý maraton delší než tradiční maratonská vzdálenost, která je 26,2 mil. Ultramaratonci mohou běhat dlouhé maratony na zpevněných cestách, stezkách, v národních parcích a dokonce i přes hory a pouště.
Jak dlouhý je ultramaraton?
Ultramaraton lze klasifikovat podle vzdálenosti nebo času závodu. Nejběžnější vzdálenosti jsou 50 kilometrů, 50 mil, 100 kilometrů a 100 mil. Standardní ultramaratony založené na čase jsou šest hodin, dvanáct hodin a dvacet čtyři hodin. Ultramaratony mohou být také vícedenní, například třídenní, šestidenní nebo desetidenní; vítězí běžec, který urazí největší vzdálenost v časovém rámci.
Jak trénovat na ultramaraton
Ultramaratonský trénink je podobný tréninku na jakoukoliv běžeckou akci. Začněte na kratší vzdálenosti a postupně prodlužujte vzdálenost každým tréninkem. Při tréninku na svůj první ultramaraton postupujte podle následujících tipů:
1. Začněte se závody na kratší vzdálenosti . Než poprvé poběžíte ultramaraton, pohodlně běžte po dlouhou dobu a udržujte si dobrou formu. Většina ultraběžců nejprve začíná běháním půlmaratonu, poté úplným standardním maratonem. Pokud dokončíte standardní maraton bez zranění, začněte s tréninkem na ultramaraton.
2. Dejte si čas na trénink . Dejte si dostatek času na přípravu na ultramaraton. Například trénink na padesátikilometrový ultramaraton může trvat šestnáct až dvacet týdnů.
3. Udržujte pravidelný provozní plán . Pro přípravu na ultramaraton běhejte čtyřikrát až šestkrát týdně, střídejte krátké tréninkové běhy a dlouhé běhy.
4. Běhejte konzervativním tempem . Zaměřte se na běh stabilním a snadným tempem v rámci své aerobní zóny. Toto tempo vám pomůže zmírnit stres vašeho těla při běhu na dlouhé vzdálenosti.
5. Zahrňte do svého plánu týdny zotavení . Ujistěte se, že váš tréninkový plán obsahuje dny odpočinku, abyste se mohli zotavit a vyhnout se zranění. Většina běžců má dva týdny běhu s jedním týdnem odpočinku, i když někteří to střídají pro delší dobu na zotavení. Asi dva týdny ode dne závodu běhejte méně, abyste na maraton dorazili s energií.
6. Trénujte v různých terénech . Většina ultramaratonů zahrnuje trailový běh a běh v členitějším terénu s převýšením a odporem větru. Zahrňte trailové běhy do svého tréninkového plánu a staňte se pohodlným běháním na různé vzdálenosti a rychlosti v různých výškách.
7. Jezte vyváženou stravu . Vyvážená strava obsahuje tři makroživiny: sacharidy, bílkoviny a tuky. Před dlouhými běhy si dejte jídlo na bázi sacharidů pro energii. Po běhu se můžete zotavit jídlem bohatým na sacharidy a bílkoviny, abyste obnovili své zásoby glykogenu a opravili svaly.
8. Zvažte spolupráci s trenérem . Pokud s ultramaratonským běháním začínáte, možná budete chtít najmout trenéra, který vám sestaví tréninkový plán a poradí vám s vaší stravou.
9. Přečtěte si o správné hydrataci . Poraďte se se svým lékařem nebo spolupracujte s trenérem, abyste určili vhodné množství vody k pití před a během závodu. Během ultramaratonu jsou zřízeny asistenční stanice, které poskytují jídlo, vodu, sportovní nápoje a první pomoc, aby se zabránilo dehydrataci. Pití více než tří litrů vody v krátké době může snížit hladinu sodíku v krvi a způsobit hyponatrémii.
Dlouhé běhání může zatěžovat vaše klouby a vést ke zranění z nadměrné zátěže, jako jsou stresové zlomeniny. Pokud máte základní srdeční onemocnění, nadměrné běhání může vést k srdečním problémům. Puchýře jsou při ultrarunningu také obyčejné. Před běháním ultramaratonu se poraďte se svým lékařem.
5 pozoruhodných ultramaratonských závodů
Mnoho ultramaratonských běžců používá ultramaraton jako způsob cestování po celém světě. Některé pozoruhodné každoroční ultramaratonské události zahrnují:
1. Western States Endurance Run : Tento závod na 100 mil, známý také jako Western States 100, se koná v kalifornském pohoří Sierra Nevada.
2. Badwater Ultramarathon : Tento ultramaraton začíná v Národním parku Death Valley a končí v Mount Whitney v Kalifornii, pokrývá 135 mil. Dochází k drastickým změnám nadmořské výšky (s převýšením přes 19 000 stop) a drastickým změnám teploty.
3. Marathon des Sables : Tento šestidenní pěší závod má délku 156 mil a koná se v Maroku v saharské poušti.
4. Self-Transcendence 3100 Mile Race : Jedná se o nejdelší běžecký závod na světě na ultra vzdálenost 3 100 mil. Koná se v New Yorku a běžci mají na dokončení závodu 52 dní.
5. The Comrades Marathon : Tento každoroční ultramaraton, který začal v roce 1921, má délku 89 kilometrů (55,302 mil) přes města Durban a Pietermaritzburg v provincii KwaZulu-Natal v Jižní Africe.
6. Ultra Trail Du Mont-Blanc : Tento obtížný pěší závod měří 106 mil a má převýšení 32 940 stop. Vede po trase Tour du Mont Blanc, která se táhne přes Francii, Itálii a Švýcarsko.