Jak plavat znak: 3 tipy na plavání se znakem

Naučte se plavat znak, což je vynikající plavecká technika pro kondici a rekreaci.

Co je znak?

Znak, také známý jako zadní kraul, je jedním ze čtyř soutěžních plaveckých způsobů – další tři jsou přední kraul nebo volný způsob, prsa a motýlek. Při plavání znakem leží plavec ve vodě obličejem vzhůru, pohybuje rukama asynchronním pohybem a kope nohama v nepřetržitém trepotavém kopu.

Znak vs. Základní znak: Jaký je rozdíl?

Znak a základní způsob jsou závodní plavecké způsoby, ale existují mezi nimi klíčové rozdíly. Plavci provádějí znak na zádech a pohánějí se vodou pomocí asynchronních pohybů paží a třepotavých kopů. Základní znak, i když je podobný znaku, je primitivní plavecká technika. Základní znak spočívá v tom, že plavec stojí na zádech a používá symetrické pohyby paží a nohou. Paže většinou zůstávají pod vodou a nohy provádějí podobný úder zvenčí dovnitř, známý jako „žabí kop“.

3 Výhody Backstroke

Znak má některé výrazné výhody jako plavecký způsob. Je přístupný jak pro nováčky, tak pro odborníky a umožňuje dobré cvičení. Mezi další výhody patří:

1. Při provádění znaku je snadné dýchat . Vzhledem k tomu, že plavec provádí úder otočený vzhůru, jeho obličej zůstává nad hladinou vody, což usnadňuje dýchání.

2. Pohyb tahu je intuitivní . Nepřetržitý pohyb znamená, že je méně potřeba cvičit pečlivou koordinaci paží a nohou, která je důležitější pro jiné plavecké způsoby, jako je motýl.

3. Zdvih může zlepšit vaši rovnováhu . Plavání znaku je pro plavce dobrou středně těžkou výzvou. Jakmile zvládnete základní údery, přidejte do svého plaveckého tréninku znak, který vám pomůže zlepšit rovnováhu, rytmus a celkovou techniku ​​ve vodě.

Jak plavat znak

Pokud jste se během plavecké soutěže naladili na olympiádu, pravděpodobně jste viděli, že znak je předváděn na velmi vysoké úrovni. Postupujte podle tohoto podrobného rozpisu různých součástí zdvihu:

  • Pozice těla : Znak je jedinečný mezi čtyřmi styly závodního plavání tím, že plavec tráví celou dobu na zádech. Start znakem je také jedinečný: Plavci začínají ve vodě přidržující se stěny nebo startovní blok zády na druhé straně bazénu. První pohyb pochází z odtlačení od stěny rukama a nohama, vytlačení těla nahoru a krátkého vytažení z vody a následného vyklenutí dozadu v jakémsi obráceném ponoru. Konkurenční backstrokeři mají možnost pohánět se několika podvodními delfíními kopy na začátku úderu. To dává extra podporu rychlosti, ale pro začátečníka je nejlepší soustředit se na základy úderu, než se pokusí získat konkurenční výhody.
  • Paže : Pohyby paží při prsou mohou vyžadovat cvik. Dobrým místem pro začátek je vizualizace větrného mlýna. Vaše paže se otáčejí dozadu, i když ne současně. Když jeden tah paží dosahuje zpět v zotaveném stavu, druhý tlačí dolů a dozadu v propulzivním pohybu. Pod vodou je tah paže jiný, než když je nahoře. Když se zotavuje, rameno by mělo mít pěkný, čistý oblouk a výkonová část cyklu ramene je spíše jako vytvoření tvaru „S“ pod vodou.
  • Nohy : Zpětný kop je třepotavý kop. Backstroker během úderu kope oběma nohama (kromě startu a převrácení), čímž zajišťuje stabilní pohon ve vodě. Ukazování prstů na nohou a držení rychlých kopů poskytne nejlepší kombinaci rychlosti a síly.

3 Tipy a techniky pro znakový tah

Sledování profesionálních plavců v akci a použití jejich odborné techniky znaku ve vlastní praxi může být užitečné. Zvažte následující tipy:

1. Dávejte pozor na rotaci boků . Střídavý cyklus paží při zpětném zdvihu znamená, že se váš trup během zdvihu nakloní ze strany na stranu. Příliš velká rotace může způsobit pokles účinnosti.

2. Veďte se svými malíčky . Na rozdíl od jiných velkých úderů by vaše ruce měly vstoupit do vody jako malíček jako první. Uvědomění si tohoto umístění může pomoci zvýšit vaši efektivitu.

3. Cvičte spinové vrtačky . Vzhledem k tomu, že pohyby paží při úhozu mohou vyžadovat praxi, může vám pomoci cvičit spinové cvičení. Snažíte se zlepšit svou rychlost a toto cvičení vyžaduje, abyste pohybovali pažemi co nejrychleji, aniž byste se soustředili na boky nebo zbytek těla. Dalším cvikem na cvičení je držení zdi a procvičování techniky kopu, budování síly a koordinace.